God underholdning og et ok nederlag til AG fra 1. Division

Nyborgs og banens yngste, Søren Toft Hansen, scorede et flot mål.

Styrkeprøven mod toppen af 1. division fik den forventede vinder,  men det var ikke et Nyborg hold, der lagde sig ned på ryggen og viftede med det hvide flag. Med en rigtig god tænding gennemførte man 1. halvleg, hvor man bestemt ikke kunne se at der var to rækker og mange millioner kroner i forskel mellem AG Håndbold og Nyborg.  Mads Mortensen fik sat nogle fornuftige bolde i spil og mod mål. Sammen med Rasmus Bøye fik de fodret Mirza Karalic med mange bolde, og han fik bestemt et godt resultat ud af det, mod et af 1. divisions bedste forsvar, selv uden  en Lars Jørgensen.  Med 5 scoringer samt flere tilkæmpede straffekast, og en god indsats i forsvaret blev Mirza bestemt en af profilerne. Også selvom det blev til den tredie udvisning i slutningen af kampen. Michael “Bonden” Nielsen stod roligt og sikkert i sit mål og havde mange gode og store redningen. Bare fordi man spiller i 1. division er det ikke helt nemt at score på Bonden. I kampens slutning tog Kasper Jacobsen over, og han kom ligeledes godt fra det.
875 tilskuere fyldte godt op i Nyborghallen, og de fik en god oplevelse med hjem. Der er bestemt basis for mere god håndbold i Nyborghallen.

Nordea Cup Landspokalturneringen 5. runde Herrer.
Nyborg GIF (3.div) – AG Håndbold (1.div) 21 -34 (12-16)
Mirza Karaliz 5, Mads Mortensen 5, Rasmus Bøye 3, Lasse Kok Hansen 2, Michael Nielsen 2, Lars Sommer 2, Kasper Andersen 1, Søren Toft Hansen 1.

Fra AG Håndbold blev Nikolaj Koch Hansen og Mads M. Larsen topscorere, begge med 6 mål. Sidstnævnte er en af de 6 A, U og Y landsholdsspillere, der er i AG’s trup.

Se også Fyens Stiftstidende: Bæltbyen ulmer trods smæk

[nggallery id=14]

Del:

Nyheder

Ordinært Repræsentantskabsmøde i NG&IF

07.03.2023
Der indkaldes til Ordinært Repræsentantskabsmøde d.29.03.2022. kl.19.00 i Nyborghallerne Mødelokale 2. Dagsorden. Alle er velkommen. Det er alene bestyrelsen der har stemmeret. 07.03.2023 Bestyrelsen

Referat Generalforsmaling

20.11.2022
På årets generalforsamling skete der en udskiftning i bestyrelsen. Helle Seiersen og Lea Paaske Clemmensen ønskede ikke at fortsætte og i stedet blev Anja Johanson og Sanne Simonsen (Sanne var…

GENERALFORSAMLING

19.10.2022
Vi afholder generalforsamling i håndboldafdelingen.Det sker mandag den 14.11.2022 kl. 18.00 i Nyborghallen. Dagsorden iflg. vedtægterne som kan ses på hjemmesiden 19.10.2022 Bestyrelsen

Repræsentantskabsmøde NG&IF

27.04.2022
Der afholdes repræsentantskabsmøde for NG&IF onsdag den 18. maj kl. 19.30 i Nyborghallerne 27. april 2022